fbpx

נעים להכיר
שמי רוית רוד, אמא לשלושה מקסימים,  מעצבת פנים והום סטיילינג, מרצה, בלוגרית ומנטורית למעצבים מתחילים.

אני שמחה לחלוק איתכם הקוראים את אהבתי הרבה לעיצוב ולייף סטייל, ולפתוח לכם צוהר לעולם קסום של עיצוב משובח, צבע, חומר, השראה, כלים ועוד הפתעות- העולם שלי. מאחלת לכם קריאה מהנה! רוית רוד- עיצוב פנים והום סטיילינג 0542375570

rod@ayelec.com

ליצירת קשר השאר מספר ואחזור אליך!
הרשם לקבלת פוסטים ישירות למייל

ויהי אור!

ויהי אור!

תאורה היא נדבך חשוב לאין ערוך בעיצוב הבית.
האור והחום  נחשבים למקור האנרגיה העיקרי ביקום וידועים בהשפעתם על מצב רוחינו.
האור משפיע על מצב רוחינו, ולתאורה נכונה יש השפעה מכרעת על נראות הבית, לא פחות מאשר לצבע, לחומר ולקומפוזיציה.

כמה עוצמה יש באור!

שפר עלינו המזל, ואנו חיים במדינה שטופת שמש, וכדאי לנצל מקורות אור טבעיים ולתכנן נכון פתחים, חלונות ופתרונות הצללה. בנוסף לכך,  בבואנו לעצב את הבית, לתכנון נכון של תאורה תהיה השפעה מכרעת על עיצוב הבית כולו.

לאלה מכם שאינם יכולים או מעוניינים בשירותיו של איש מקצוע בתכנון ועיצוב הבית, חשוב מאוד לדעת כי ראשית יש לתכנן את העמדת הריהוט בבית ורק לאחר מכן את נקודות החשמל והתאורה. זוהי נקודה חשובה ביותר ותהיה לה השפעה על המשך הדרך.

במרבית דירות הקבלן שאני פוגשת ומעצבת, תכנון נקודות התאורה מינימלי ביותר, והקשר בינו ובין העמדת הריהוט מקרי במקרה הטוב, ולצערי הרב לרוב אני "נקראת לדגל" בשלב שכבר לא ניתן לבצע שינויים בחשמל ונאלצת לאלתר ולמצוא פתרונות הולמים בתנאים לא אופטימליים. 
דוגמה לבית פרטי מקבלן שתכנן רק נקודה תאורה אחת בתקרה בחלל הסלון כולו. הפתרון שבחרתי- פס צבירה- פס תאורה המורכב ממספר ספוטים המאירים לכיוונים שונים ובכך מפיצים אור בכל רחבי הסלון. בהמשך תמוקם גם תאורה עומדת כתוספת לתאורה הקיימת.

עיצוב וצילום: רוית רוד
פס הצבירה מ"שקע ותקע"

אני ממליצה לכם הרוכשים דירת קבלן, להתייעץ עם איש מקצוע בשלב מוקדם בכדי למנוע בעיות בהמשך. אתם יכולים לפנות לשירותיו של מעצב פנים, סטייליסט להלבשת הבית, או לקבוע פגישת ייעוץ באחת מחנויות התאורה הרבות הנותנות שירותי ייעוץ.

אז מה בעצם חשוב לדעת ולמה לשים לב בבואנו לתכנן את התאורה ונקודות החשמל בביתנו?
תכננו היטב את העמדת הריהוט בטרם תתכננו את נקודות החשמל והתאורה. מיקום הספה ושולחן הסלון הם שיקבעו את מיקום נקודת התאורה, בחדר הילדים יש לקחת בחשבון שהצרכים משתנים והילדים גדלים. אם היום יש מיטת ילד, קחו בחשבון כי בעתיד תרכשו מיטת נוער שהיא רחבה יותר ובהתאם לכך תכננו את מיקום  נקודות החשמל שליד המיטה. חשוב לתת תשומת לב לכך כי בהמשך יתווסף לחדר שולחן כתיבה, ויש לתכנן נקודת חשמל למחשב, טלפון, מנורת שולחן וכו'.
גודל החדר, גובה תקרה, מקור אור טבעי, צבעים,  לכל אלה ועוד יש השפעה על תכנון התאורה בבית.

חשוב גם להתמצא מעט בסוגי התאורה הקיימים היום בשוק. לשם כך קיימים אנשי מקצוע המתמחים בתחום התאורה, אך גם מעצבי פנים ואנו הסטייליסטים בעלי ידע ויכולת בתכנון נכון של תאורה.
קיימים סוגים שונים של גופי תאורה ונורות, לכל אחד תפקיד שונה ולכל אחד אפקט אחר:
צמודי תקרה, תלויים, מנורות UP LIGHT  ו- DOWN LIGHT, תאורת אווירה, גופי תאורה עומדים, פס צבירה, תאורת לד, ספוטים, תאורה נסתרת ותאורה שקועה וכו' וכו'. כן, זה בהחלט עשוי לבלבל, ולמעשה תכנון נכון של תאורה הוא תורה בפני עצמה!

תאורת UPLIGHT מאירה את התקרה ומחזירה את האור כלפי מטה תאורת UPDOWN במסדרון. משמשת לסימון הדרך ומהווה גם קומפוזיציית תאורה יפה על הקיר.
עיצוב וצילום: רוית רוד
גופי התאורה: "אופק תאורה" הוד השרוןתאורת DOWNLIGHT. מצוינת כתאורת אווירה, תאורה מעל תמונה או חפץ אומנות וכתאורת סימון במסדרון.

 פס לד- מצויין מתחת לארון מטבח עליון, מצויין כתאורה נסתרת ותאורת אווירה. חסכוני וירוק!

לכל גוף הפונקציה שלו ויש להתאים בין פונקציה-חלל -גוף התאורה -נורה. ולשם המחשה:

המטבח- המטבח הוא אזור עבודה ואכילה ולכן יש צורך להאיר חלל זה היטב.  גוף תאורה צמוד תקרה גדול במרכז המטבח  שיפזר את האור היטב ויעניק אור חזק ואיכותי לצורכי העבודה (גודלו וצורתו יקבעו לפי גודל וצורת המטבח). וכן אני ממליצה בגוף זה להשתמש בתאורה לבנה ולא צהובה (גם לגוון האור חשיבות רבה). במידה וקיים אי במטבח אני ממליצה למקם גוף תלוי שיעניק אור ממוקד מעל אזור האכילה.
אם יש לכם במטבח ארונות עליונים, לרוב הם מטילים צל על אזור השיש. פס לד הוא התחליף הרשמי המרענן לנורות הפלורסנט הישנות שזכורות לנו מימי ילדותינו מציצות מתחת לארון המטבח. יתרונותיה של תאורת הלד רבים- זוהי תאורה ירוקה וחסכונית בחשמל, תאורה שאינה מחממת, מחזיקה מעמד לאורך זמן רב, ומגיעה גם בפסים דקיקים אותם ניתן להדביק תחת ארונות המטבח, והם שיעניקו את תאורת המשימה המושלמת לשיש.

פס לד מתחת לקלפה עליונה במטבח. תאורת משימה יפה, נסתרת ופונקציונלית
עיצוב  מטבח וצילום: רוית רוד

 

שני גופי תאורה במטבח אחד.
גוף צמוד במרכז לתאורה כללית חזקה, גוף תלוי מעל האי לתאורה נקודתית באזור האכילה.
עיצוב וצילום:רוית רוד

סלון- גם על הקירות נדרש תכנון מראש. כמה עוצמה יכולה להיות בתמונה מוארת ע"י תאורה נכונה? האפשרויות מגוונות. החל מתאורת DOWN LIGHT הממוקמת מעל התמונה,  ספוט מהתקרה המקרין אלומת עור נעימה לתמונה או לחפץ אומנות, וגם תאורה שקועה בתקרה המטילה אור נעים על האובייקט התלוי.

תאורת אווירה נסתרת מאחורי הטלויזיה
עיצוב וצילום: רוית רוד


אמבטיה- הטעות הנפוצה היא למקם גוף אחד מרכזי בתקרה וגוף שני בקיר במרכז המראה. בתכנון מראש אני ממליצה על 2 נקודות תאורה משני צידי המראה.  ואם אין אפשרות, רצוי גוף ארוך בעל תאורה רכה מעל המראה, או תאורת UPLIGHT טובה שתחזיר אור מהתקרה לפנים. תתפלאו עד כמה עור הפנים נראה טוב יותר עם תאורה נכונה באמבטיה.

המלצה נוספת וחשובה בעיני-
לגוף תאורה תלוי יש נוכחות בחלל. בין אם זו שנדליירה רבת הוד, ובין אם גוף עדין מזכוכית, תאורה תלויה מהווה נקודת מיקוד ומושכת את העין. בדירה ממוצעת בגודלה, כשכל החללים פתוחים ומכל מקום רואים את הסלון, פינת האוכל והמטבח, אני ממליצה על גוף תאורה תלוי עיקרי אחד מעל פינת האוכל, ובמידה וקיים אי במטבח אפשר גם מעליו. בחרו גוף אחד תלוי דומיננטי וגוף שני עדין יותר בנוכחותו,  והתקינו גופים צמודי תקרה לשאר נקודות החשמל.  ריבוי גופים תלויים יוצר עומס מיותר.

גוף צמוד תקרה במטבח, גוף תלוי ובעל נוכחו מעל שולחן האוכל, גוף צמוד תקרה בכניסה.
הרמוניה נטולת עומס.
עיצוב וצילום:רוית רוד
מנורות: שתי הצמודות מ"אזיקרי תאורה", המנורה האדומה מ"חנית" בוולפסון

 שני גופים שנרכשו עבור בית פרטי בקרית אונו. אחד תלוי בעל נוכחות מרשימה בסלון, שני פס צבירה צמוד מעל פינת האוכל.
ההחלטה נבעה מכך שהתקרה בסלון גבוהה מהתקרה בפינת האוכל, ושניהם צמודים אחד לשני, כך שאין צורך להעמיס בשני גופים תלויים.
שני הגופים מתכתבים אחד עם השני מבחינת חומר וצבע.
עיצוב וצילום: רוית רוד
גופי תאורה: הבית הישן שוק הפשפשים


תכננו גופי תאורה שונים בסוגם ובגודלם בדירתכם. שלבו מנורה עומדת בפינת הסלון, תכננו תאורת אווירה נעימה לשעות הערב,  תאורת סימון במסדרון, תאורת קריאה ליד המיטה בחדר השינה.
הכינו לכם רשימת צרכים ומשימות שאתם מבצעים בחדרים השונים, קחו בחשבון שינויים עתידיים, ואל תהססו לקבל ייעוץ. הרהיטים היפים יראו יפים עוד יותר עם תאורה נכונה ומחמיאה.

מנורה עומדת בפינה בסלון. מאירה את הפינה, משלימה את הקומפוזיציה בפינה ותורמת
לאווירה עם הילת אור רכה.
עיצוב וצילום: רוית רוד
המנורה נרכשה ב"ניו וינטג'" דן דיזיין סנטר

ושתי חנויות תאורה שאני ממליצה עליהן:
"שקע ותקע" ברחוב הרצל
ו"קמחי" תאורה ברח' הלח"י ב"ב- גם בקמחי ניתן למצוא גופים בטווחי מחיר סבירים לחלוטין.
דוגמה לרכישות גופים שבצעתי ללקוחות בקמחי:

משמאל לימין מלמעלה למטה: גוף צמוד תקרה מרחף קלות לסלון (נרכשו שני גופים)
מנורת במאי עומדת לצד הספה כמשלימה את תאורת התקרה ומשמשת גם כפריט עיצובי לכל דבר
גוף צמוד רך מבד לחדר השינה, גוף תלוי במראה רטרו לפינת האוכל. וכולם עם תאורה חסכונית!
צילום:רוית רוד

וכן כן, בקול תרועה מתקרב יום ההולדת הראשון לבלוג, וכן ההגרלה לשעת ייעוץ סטיילינג מבין הרשומים לבלוג.
ההגרלה תתקיים ב- 26/08/13 שזהו היום בו עלה הבלוג לאוויר, ושם הזוכה יתפרסם בעמוד הפייסבוק שלי ובפוסט הבא.

אז למה אתם מחכים? הירשמו שלא תפספסו. ופרגנו לחבריכם והפיצו את השמועה.

ושוב אני פונה אליכם לכתוב לי מהו הפוסט שהכי אהבתם מבין הפוסטים שפוסמו בבלוג במהלך השנה . חלקכם הגיב בפוסט הקודם, חלקכם ענו לי באופן פרטי. אשמח לקבל עוד תגובות כדי להתפתח ולשמר את הטוב גם בשנה הבאה.
 
שלכם באהבה,
רוית

* ליחצו על המילה תגובות כאן למטה בהמשך וחלון התגובות יפתח

 

תגובות

תגובות

6 מחשבות על “ויהי אור!”

 1. עשית זאת שוב! את נותנת מעצמך כל כך הרבה, מרגישים בכתיבתך כי את באה ממקום של לעזור ולתת לאנשים כלים.
  לא מובן מאליו. כל הכבוד לך.

 2. לירון קב

  רוית יקרה
  כמה נעים לראות כיצד התקדמת והתפתחת ואת במקום כל כך מדוייק לך. שילוב של כתיבה יוזמה ורעיונות והלבשת הבית. ממש מאיר עיניים ומחמם את הלב אפרופו הדרך בה בחרת לפתוח את הנושא של הפוסט… אני נהנית מכל רגע ורגע!!!
  אוהבת אותך
  לירון קב (מידר)

 3. אין מילים. ללא ספק הסטייליסטית האהובה עלי מכל הבחינות. כבר מחכה לפוסט הבא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים אחרונים בבלוג:

דילוג לתוכן